Start
 • Oto Dom Boży i brama do nieba
  Oto Dom Boży i brama do nieba
 • Oto Dom Boży i brama do nieba
  Oto Dom Boży i brama do nieba
 • Oto Dom Boży i brama do nieba
  Oto Dom Boży i brama do nieba
 • Oto Dom Boży i brama do nieba
  Oto Dom Boży i brama do nieba

Eucharystia jest ciągłym, nieustannym przychodzeniem Jezusa w sposób sakramentalny na ołtarz. Świadczy o tym konsekracja chleba i wina i słowa św. Jana Chrzciciela przed komunią świętą: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”.

Konsekracja, przeistoczenie  jest najważniejszym momentem Mszy św. Na oczach wiernych, zebranych w kościele, dokonuje się cud przemiany chleba w prawdziwe Ciało i wina w prawdziwą Krew Pana Jezusa. Słowa konsekracji wyrażają tajemnicę Eucharystii: jest ona prawdziwą obecnością Pana Jezusa pod postacią chleba i wina (To jest Ciało moje, To jest Krew moja), jest uobecnieniem ofiary, którą Chrystus złożył na krzyżu i przynosi jej owoce - odkupienie (za was wydane, za was przelana), jest ucztą na której w komunii św. przyjmujemy Chrystusa, jako pokarm na życie wieczne (Bierzcie i jedzcie, pijcie).
Kapłan wypowiada słowa sakramentalne. Są to słowa, które wypowiedział Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, która była równocześnie pierwszą Eucharystią. Kapłan wypowiadając słowa konsekracji, wie, że jego ustami wypowiada je sam Pan Jezus. Moment konsekracji jest dokładnym powtórzeniem tego, co czynił Pan Jezus, i On to właśnie na każdej Eucharystii czyni, poprzez kapłana. Kapłan działa "in persona Christi" - znaczy więcej niż w imieniu czy zastępstwie Chrystusa. Znaczy w swoistym sakramentalnym utożsamieniu się z Prawdziwym i Wiecznym Kapłanem - Jezusem, który sam tylko jeden jest prawdziwym i prawowitym podmiotem i sprawcą tej swojej Ofiary - i przez nikogo właściwie nie może być w jej spełnieniu wyręczony)
Jak przeżywać zewnętrznie i duchowo ten najważniejszy moment Mszy św.?
• Postawa klęczącą w czasie słów przeistoczenia wyraża adorację, uwielbienie Boga, który przychodzi do nas w Jezusie. Jest to uznanie w Jezusie, Króla Wszechświata. Ważne jest adoracyjne patrzenie na Jezusa, a nie opuszczenie głowy. Jak klęczę? Czy patrzę na ołtarz, na Jezusa?
• Podniesienie to moment, w którym kapłan unosząc Ciało i Krew Pana Jezusa ukazuje Je wiernym. W tym momencie powinniśmy się modlić w sercach - wyznając wiarę, ufność, uwielbienie, miłość Chrystusowi. Co mówić w sercu? Pan mój i Bóg mój, Wierzę, ale zaradź memu niedowiarstwu, Ofiaruję ci Ciało i Krew..., Panie przymnóż mi wiary, nadziei i miłości, Kocham Cię i wielbię, Jezu, jesteś największą moją miłością, Amen - Wierzę, itp...

Biuro parafialne

Poniedziałek: 16.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 11.00
Środa: 9.00 - 11.00
16.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 11.00
Piątek: 16.00 - 18.00
Tel.: 61 823 35 87
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Słowo z ambony

posluchaj

Historia parafii

Św. Stanisław Kostka

Katecheza przedmałżeńska

 

Duszpasterstwo Akademickie

Czasopismo

 

Rachunki sumienia

Msze Święte

W niedziele
7.30, 9.30
9.45  w kaplicy (dla małych dzieci)
11.00 (z udziałem dzieci)
12.30, 15.00
17.00 (z udziałem młodzieży)
18.30, 20.00 (akademicka)

w lipcu i sierpniu
7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30, 20.00

W dni powszednie
7.00, 8.00, 18.30

Sakrament pokuty

Podczas każdej Mszy świętej

Pierwszy piątek miesiąca
7.00 – 19.15

Nabożeństwa

Eucharystia

Pisać Ewangelię życiem

Strefa modlitwy

popros omodlitwe

Radio Emaus

emaus