Eucharystia

Trzy ważne miejsca w kościele:
ołtarz, gdzie Chrystus składa siebie w ofierze za nasze grzechy, ambona, gdzie głosi się Słowo Boże i miejsce przewodniczenia, gdzie kapłan przewodniczy obrzędom wstępnym i zakończenia. Każde miejsce ma swoje zadania i nie powinno się ich zamieniać, aby były czytelne znaki w Eucharystii.

Wieczna lampka przy tabernakulum z czerwonym światełkiem przypomina nam, że tam jest żywy Jezus i nasze serca mają być przy Jezusie i płonąć żarliwie ogniem miłości., by nie był tam więźniem miłości.
Żywe kwiaty przed ołtarzem symbolizują również nasz dar miłości dla Jezusa i obecność żywego Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Głęboki ukłon lub przyklęknięcie, jeśli na linii ołtarza jest Najświętszy Sakrament - jest to oddanie czci ołtarzowi. Padanie na kolana podobnie jak ukłon oznacza uznanie siebie za niższego niż ten przed którym staję. Przyklęknięcie jest też gestem adoracji. Przed tabernakulum, w którym jest Najświętszy Sakrament przyklęka się podczas Mszy św. tylko dwa razy - na początku i na końcu.
Ucałowanie ołtarza. Ołtarz jest centralnym miejscem w kościele. Ołtarz może być w formie bloku skalnego lub stołu z kamienną mensą. Ołtarz to stół ofiary i uczty paschalnej. O tym, że Eucharystia jest ucztą przypomina nam nakrycie go obrusem. Ołtarz oznacza Chrystusa. Obok ołtarza lub na nim należy ustawić krzyż oraz świece. Krzyż uświadamia nam sens misterium dokonującego się podczas Mszy św. na ołtarzu. Świece, ogień symbolizują Ducha Św., którego Jezus posyła nam od Ojca i który jest nam udzielany podczas celebracji eucharystycznej. Świeca jest równocześnie symbolem Chrystusa i Jego miłości do nas. Daje światło i ciepło, sama się jednocześnie spalając, ulegając zniszczeniu. Spalanie się świecy symbolizuje także uniżenie Chrystusa i Jego wyniszczenie na krzyżu z miłości do grzesznika. Gdy kapłan całuje ołtarz to chce przez ten intymny znak powiedzieć sobie i nam, że pragniemy przez całą liturgię kochać Chrystusa, który do nas przychodzi. To, co jest istotne w przeżywaniu Mszy św. to kochać, z miłością przeżywać wszystko, co będzie się działo.
Okadzenie ołtarza. Kapłan na znak czci może okadzić ołtarz. Warto wiedzieć, że kadzidło ma wieloznaczną symbolikę. Kadzidło na pewno oznacza obecność Bożą. Dym kadzidła jest przecież nieuchwytny jak Bóg. Wyrasta to z wydarzenia wyjścia Izraelitów z Egiptu: słup obłoku towarzyszył Izraelitom jako znak, że Bóg jest wśród nich. Jest znakiem modlitwy, tej wznoszącej się z dołu ku górze, jak dym kadzidła. Kadzidło oznacza oczyszczenie, bo jest związane z ogniem. Okadza się kapłana i zgromadzenie jako lud święty, ale również jako tych, którzy potrzebują oczyszczenia. Czwarte znaczenie kadzidła to po prostu perfumy, wonny zapach jako ofiara uwielbienia. My chrześcijanie, jesteśmy przyjemną wonią dla Chrystusa. Trudno nie mieć takich skojarzeń, skoro Kościół jest Oblubienicą i zachowuje się jak kobieta, zakochana panna młoda, która chce pięknie wyglądać dla swojego Ukochanego. Czynność okadzania sprzętów – ołtarza, darów ofiarnych, krzyża, paschału, Księgi Ewangelii wyraża szacunek i kult Chrystusa, którego te przedmioty oznaczają.

Biuro parafialne

Poniedziałek: 16.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 11.00
Środa: 9.00 - 11.00
16.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 11.00
Piątek: 16.00 - 18.00

tel: 61 823 35 87

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr konta parafialnego:

35 1090 1346 0000 0000 3404 4731

Słowo z ambony

posluchaj

Historia parafii

Św. Stanisław Kostka

Katecheza przedmałżeńska

 

Duszpasterstwo Akademickie

Czasopismo

Rachunki sumienia

Msze Święte

W niedziele
7.30, 9.30
9.45  w kaplicy (dla małych dzieci)
11.00 (z udziałem dzieci)
12.30, 15.00 (od X-XII)
17.00 (z udziałem młodzieży)
18.30, 20.00 (akademicka)

w lipcu i sierpniu
7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30, 20.00

W dni powszednie
7.00, 8.00, 18.30

Sakrament pokuty

15 minut przed każdą Mszą Świętą

Pierwszy piątek miesiąca
7.00 – 19.00

Nabożeństwa

Eucharystia

Pisać Ewangelię życiem

Strefa modlitwy

popros omodlitwe

Radio Emaus

emaus