Eucharystia

Msza św. składa się z obrzędów wstępnych, Liturgii Słowa, Liturgii Eucharystycznej i obrzędów zakończenia.
W Obrzędach wstępnych kapłan z miejsca przewodniczenia rozpoczyna od znaku krzyża. To znak naszej wiary. Czy czynię go z wiarą? Czy wiem, co on oznacza? Czasami jest to przerażające, jak wielu czyni ten znak bezmyślnie, szybko, niechlujnie, a więc bez wiary. Wejdźmy w głębię słów i znaku krzyża, który tak często czynimy.

Słowa znaku krzyża: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego zanurzają nas w Trójcy świętej, jak ryba zanurzona jest w wodzie. To jest jej środowisko. Naszym środowiskiem życia jest Bóg Trójjedyny.
Najpierw mówimy: „W imię". Potocznie rozumiemy to wyrażenie, że działamy z polecenia kogoś, jesteśmy pełnomocnikami, wysłannikami kogoś. Tutaj jest to wyrażenie biblijne , które oznacza rzeczywistość Bożą, a zatem samego Boga. Przez wypowiadane słowa „W imię" jednoczymy się od razu z Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Wyznajemy wiarę, że Bóg w Trójcy jedyny jest w nas i działa.
Następnie wykonujemy gesty znaku krzyża. Te gesty przyodziewają nas jakby płaszczem w Boga Jedynego w Trójcy. Znaczymy się cali: od głowy do serca, od ramienia do ramienia.
- W imię Ojca – dotykamy swojego czoła, siedliska naszych myśli i działań. Przez ten gest chcemy powiedzieć, że Bóg o nas myślał jeszcze przed założeniem świata, że w Jego umyśle istnieliśmy od zawsze, że z myślenia przeszedł do działania – stworzył nas i ciągle podtrzymuje nas w istnieniu. Nasz umysł jest znakiem Boga Ojca. Bóg jest Ojcem – myśli o nas i działa w nas tzn. kocha. Jesteśmy otoczeni miłością Ojca.
- W imię Syna – kładziemy rękę na sercu i łonie, miejscu gdzie Bóg stał się człowiekiem w Maryi. Syn Boży stał się człowiekiem, jednym z nas. Jezus stał się naszym bratem, jest blisko nas, jest w nas.
- W imię Ducha świętego – dotykamy naszych ramion, siedliska naszej mocy. Duch Święty jest naszą mocą i energią. Jezus mówił: „Gdy Duch Święty przyjdzie otrzymacie Jego moc..." Jesteśmy otoczeni mocą uświęcającą Ducha Bożego.
Słowa i gesty które czynimy to nie pusty znak, który nic nie znaczy. On sprawia to, co oznacza. On zanurza nas w życie Boga Trójjedynego – w miłość Boga Ojca, łaskawość Jezusa – Syna i w moc Ducha świętego. Możemy tego doświadczyć pod jednym warunkiem, że czynimy ten znak świadomie, jak należy, a przede wszystkim z wiarą.
Znak krzyża, który czynimy wyraża także naszą odpowiedź na Miłość Trójcy, którą jesteśmy objęci. Krzyż jest węzłem utworzonej na linii poziomej i pionowej, które krzyżują się na sercu. Przypomina nam on o spotkaniu dwóch miłości tej wertykalnej – wobec Boga i tej horyzontalnej wobec bliźniego. W ten sposób oddajemy całe nasze istnienie w służbę podwójnego przykazania miłości, w którym streszcza się całe prawo. Czyniąc znak krzyża praktykujemy o wiele więcej niż myślimy, ponieważ uznajemy w wierze, że jesteśmy dziećmi Ojca, braćmi i siostrami Jezusa, świątynią Ducha Świętego, że po prostu żyjemy w Bogu i dla Boga.
Znak krzyża to również egzorcyzm. Dokument chrześcijański z III wieku, nazwany Tradycja Apostolska, tak mówi o tym znaku: „Staraj się zawsze pobożnie znaczyć krzyżem swe czoło; ten widomy i wypróbowany znak Męki Pańskiej zabezpieczy cię przeciwko diabłu, jeśli tylko czynić go będziesz nie dla pokazania się ludziom, lecz z wiarą, stosując go świadomie jako tarczę obronną. Gdy bowiem okazujesz zewnętrznym znakiem swe duchowe podobieństwo (do Chrystusa), wróg, widząc moc płynącą z twego serca, ucieka (..) dlatego (...), że owionął cię Duch Boży".

Biuro parafialne

Poniedziałek: 16.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 11.00
Środa: 9.00 - 11.00
16.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 11.00
Piątek: 16.00 - 18.00

tel: 61 823 35 87

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr konta parafialnego:

35 1090 1346 0000 0000 3404 4731

Słowo z ambony

posluchaj

Historia parafii

Św. Stanisław Kostka

Katecheza przedmałżeńska

 

Duszpasterstwo Akademickie

Czasopismo

Rachunki sumienia

Msze Święte

W niedziele
7.30, 9.30
9.45  w kaplicy (dla małych dzieci)
11.00 (z udziałem dzieci)
12.30, 15.00 (od X-XII)
17.00 (z udziałem młodzieży)
18.30, 20.00 (akademicka)

w lipcu i sierpniu
7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30, 20.00

W dni powszednie
7.00, 8.00, 18.30

Sakrament pokuty

15 minut przed każdą Mszą Świętą

Pierwszy piątek miesiąca
7.00 – 19.00

Nabożeństwa

Eucharystia

Pisać Ewangelię życiem

Strefa modlitwy

popros omodlitwe

Radio Emaus

emaus