Eucharystia

Celebrans modli się nad darami, błogosławiąc Boga – nieco unosząc nad ołtarzem patenę z chlebem i kielich z winem: „Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb (wino), który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go (je) przynosimy, aby stał(o) się dla nas chlebem życia (napojem duchowym)”. Odpowiadamy w Mszy recytowanej: „Błogosławiony jesteś Boże teraz i na wieki”.


Błogosławieństwo jest uwielbieniem Boga, który podtrzymuje mnie w istnieniu, dając mi pokarm. O tej modlitwie niestety coraz częściej zapominamy w naszej codzienności. Mszalne modlitwy nad chlebem i winem dodają do tego dziękczynienia frazę wychodzącą poza porządek życia tylko doczesnego: to, co otrzymaliśmy od Boga na podtrzymanie cielesnego życia,przynosimy, aby Duch Święty uczynił chlebem życia i napojem duchowym.

Pragnę podzielić się moim przeżywaniem tego momentu błogosławieństwa nad chlebem i winem. Może komuś to pomoże w lepszym przeżywaniu Mszy św. Kiedy modlę się nad chlebem, który jest symbolem dobra i życia wtedy składam również na patenie wszelkie dobro, które uczyniłem, czy doświadczyłem od Boga i od innych w ostatnim czasie, aby uwielbić Boga, bo On jest źródłem dobra. Kiedy modlę się nad kielichem z winem, wtedy dopełniam ten kielich cierpieniem własnym i parafian, by Pan Bóg przemienił je w źródło siły dla wiary i miłości. Kielich bowiem w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem cierpienia, bólu, nieszczęścia, bo Chrystus przed męką wołał: „Ojcze niech odejdzie ode mnie ten kielich”

W czasie przygotowywania wina ksiądz dolewa do wina kroplę wody i mówi jedną z najodważniejszych modlitw w całym formularzu mszalnym: „Przez to misterium wody i wina, daj nam Boże udział w bóstwie Chrystusa, który przyjął nasze człowieczeństwo”. Jak w kielichu niknie kropla wody i staje się winem, tak i my poprzez udział w Najświętszej Ofierze mamy przesycić nasze życie, życiem Bożym, życiem Chrystusa, mamy się z Nim zjednoczyć całkowicie. Św. Paweł wyraził to słowami: „teraz już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”. Św. Augustyn mówił: „Bóg stał się człowiekiem po to, żebyś ty człowiecze mógł stać się Bogiem”. Bóg stał się człowiekiem, po to, żeby dać nam udział w samym sobie. Eucharystia poprzez gesty i słowa odsyła mnie dalej niż potrafię zrozumieć. Uczestniczę w misterium, w tajemnicy.

Biuro parafialne

Poniedziałek: 16.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 11.00
Środa: 9.00 - 11.00
16.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 11.00
Piątek: 16.00 - 18.00

tel: 61 823 35 87

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr konta parafialnego:

35 1090 1346 0000 0000 3404 4731

Słowo z ambony

posluchaj

Historia parafii

Św. Stanisław Kostka

Katecheza przedmałżeńska

 

Duszpasterstwo Akademickie

Czasopismo

Rachunki sumienia

Msze Święte

W niedziele
7.30
9.30
9.45  w kaplicy (dla małych dzieci)
11.00 (z udziałem dzieci)
12.30
17.00 (z udziałem młodzieży)
18.30
20.00 (akademicka)

w lipcu i sierpniu
7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30, 20.00

W dni powszednie
7.00, 8.00, 18.30

Sakrament pokuty

15 minut przed każdą Mszą Świętą

Pierwszy piątek miesiąca
7.00 – 19.00

Nabożeństwa

Eucharystia

Pisać Ewangelię życiem

Strefa modlitwy

popros omodlitwe

Radio Emaus

emaus