Eucharystia

Liturgia to przedsmaku nieba. To jest możliwe dlatego, że Jezus rozświetla nasze zgromadzenie liturgiczne swoją obecnością. Ta obecność jest wyjątkowa i szczególna.

To podczas Mszy św. słyszymy słowa : „Pan z Wami”. Jezus Syn Boży jest obecny w osobie celebransa, w zgromadzeniu liturgicznym, w Słowie Bożym. Punktem kulminacyjnym obecności Jezusa w Eucharystii są słowa: „To jest Ciało moje, to jest Krew moja”.

 

Jezus jest obecny prawdziwie i rzeczywiście pod postaciami chleba i wina. Pomimo tego rozumienia ta obecność pozostaje tajemnicą wiary, dlatego po przeistoczeniu kapłan śpiewa, czy mówi: Oto wielka tajemnica wiary, Tajemnica wiary, Uwielbiajmy tajemnicę wiary, Wielka jest tajemnica naszej wiary. Św. Tomasz z Akwinu wspaniale wyraził to w pieśni Zbliżam się w pokorze : „Mylą się o Boże w Tobie wzrok i smak, kto się im poddaje temu wiary brak, ja jedynie  wierzyć Twej nauce chcę, że w postaci chleba utaiłeś się”.

Jaka powinna być nasza odpowiedź wiary na obecność Pana Jezusa w kościele, w Najświętszej Eucharystii?

a) Być zawsze na Eucharystii, aby spotkać się z tym, który jest tu obecny. Jeśli Jezus, mój Pan i Zbawiciel jest tutaj,  to mnie tutaj nie może zabraknąć.

b) Jezus nie wahał się okazać swej miłości przez znak chleba i wina. My również  możemy okazać mu naszą wiarę i miłość przez piękne znaki i gesty: klęczenie na dwa kolana, przyklęknięcie przed przyjęciem Komunii św., lub głęboki skłon, jeśli ktoś nie może przyklęknąć, znak krzyża, złożone ręce i inne gesty wiary np. patrzę na Niego po przeistoczeniu i w ciszy serca mówię : „Pan mój i Bóg mój”, „Wierzę, ale zaradź memu niedowiarstwu” czy w inny sposób się modlę. W kaplicy u benedyktynów widziałem, jak bracia na klęcząco oddawali pokłon aż do ziemi Jezusowi obecnemu w ich kaplicy.  Mnisi z Cluny ok. 1000 roku przystępując do Komunii św. ściągali buty. Wiedzieli, że tutaj jest płonący krzak, że tu jest Tajemnica obecności Jahwe, przed którą Mojżesz zdjął buty i upadł na kolana, to ziemia święta.

c) Troska o czystość i piękno ołtarza, kielichów mszalnych, naczyń liturgicznych, obrusów, bielizny mszalnej, żywe kwiaty.  Jest to termometr pobożności i wiary w obecność Pana Jezusa podczas Eucharystii i w kościele.  W naszych domach  ta troska powinna przejawiać się wtedy, gdy prosimy kapłana z sakramentami św. do naszych chorych. Pamiętam starszego człowieka, który zawsze miał wszystko pięknie przygotowane na przyjęcie Pana Jezusa, a on sam w garniturze, pod krawatem.

d) Jezus przebywa w naszej świątyni 24h. Na jednym z tabernakulów naszego miasta widnieje napis „Ego sum”,  „Ja jestem”. Jezus jest czasami w tabernakulum więźniem miłości. Mało kto Go odwiedza. Jeśli masz żywą wiarę nie przechodź obojętnie obok kościoła, bo tam jest Twój Pan i Zbawiciel.

Biuro parafialne

Poniedziałek: 16.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 11.00
Środa: 9.00 - 11.00
16.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 11.00
Piątek: 16.00 - 18.00

tel: 61 823 35 87

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr konta parafialnego:

35 1090 1346 0000 0000 3404 4731

Słowo z ambony

posluchaj

Historia parafii

Św. Stanisław Kostka

Katecheza przedmałżeńska

 

Duszpasterstwo Akademickie

Czasopismo

Rachunki sumienia

Msze Święte

W niedziele
7.30
9.30
9.45  w kaplicy (dla małych dzieci)
11.00 (z udziałem dzieci)
12.30
17.00 (z udziałem młodzieży)
18.30
20.00 (akademicka)

w lipcu i sierpniu
7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30, 20.00

W dni powszednie
7.00, 8.00, 18.30

Sakrament pokuty

15 minut przed każdą Mszą Świętą

Pierwszy piątek miesiąca
7.00 – 19.00

Nabożeństwa

Eucharystia

Pisać Ewangelię życiem

Strefa modlitwy

popros omodlitwe

Radio Emaus

emaus