Rachunki sumienia

I. „Bóg jest Miłością" – 1 J 4,8

Czy wierzę, że Bóg mnie kocha w każdej sytuacji życiowej ? Czy staram się zaufać Bogu, Jego miłości, kiedy spotyka mnie cierpienie ?
Czy staram się swój krzyż łączyć z krzyżem Jezusa ? Czy dziękuję Bogu za dobro, którego doświadczam – życie, zdrowie, talenty, zdolności, pożywienie, ubranie itp.?

II. „Miłość jest z Boga" – 1 J 4,7

Czy staram się napełniać swoje serce miłością Bożą ? Czy otwieram się na łaskę miłości Bożej w modlitwie ? Czy się modlę i jak się modlę ? Czy spotykam się z Chrystusem w Eucharystii, która jest sakramentem miłości ? Czy jednoczę się z Chrystusem poprzez czytanie lub słuchanie Słowa Bożego ?
III. „Największa jest miłość" – 1 Kor 13, 13
Czy moje życie jest ukierunkowane na miłość ? Czy miłość staje się zawsze początkiem i końcem moich myśli, słów, czynów i gestów ?
1. Miłość jest cierpliwa
Czy potrafię wytrwale czekać na zmianę bliźniego, czy raczej chcę go od razu poprawiać, korygować na każdym kroku ? Czy potrafię być cierpliwy w różnych sytuacjach życiowych ?
2. Miłość jest łaskawa
Czy umiem być wielkoduszny wobec bliźnich ? Czy raczej jestem wobec nich sztywny, zasadniczy, służbowy ? Czy potrafię okazać łaskę choć ze sprawiedliwości na to nie zasługują?
3. Miłość nie zazdrości
Czy cieszyłem się , gdy komuś się coś nie udało, gdy powinęła mu się noga ? Czy smuciłem się, gdy ktoś miał więcej ode mnie zdolności, talentów, władzy, powodzenia, pieniędzy, rzeczy materialnych, pracy ?
4. Miłość nie szuka poklasku
Czy to co, czyniłem lub mówiłem wynikało z chęci pokazania się, pochwalenia się innym jaki jestem dobry, mądry, wspaniały ? Czy moje intencje były czyste, czy może były podszyte egoizmem i próżnością ?
5. Miłość nie unosi się pychą
Czy jestem zarozumiały, wyniosły, zawsze chcę mieć rację, za wszelką cenę chcę postawić na swoim ? Czy chcę być najlepszy we wszystkim ? Czy pragnę pokazywać innym swoją władzę, wyższość ? Czy dążę do tego, aby mnie wychwalano, podziwiano ?
6. Miłość nie jest bezwstydna
Czy w relacjach z osobami płci przeciwnej i swojej jestem czysty w myślach, słowach, gestach i czynach ? Czy zachowuję się wyzywająco w ubiorze, gestach ? Czy z upodobaniem patrzę na rzeczy bezwstydne ?

7. Miłość nie szuka swego
Czy jestem egoistą ? Czy myślę tylko o sobie, o swej przyjemności, żeby mnie było dobrze ? Czy wobec innych jestem czasem obojętny, nieczuły ? Czy potrafię być bezinteresowny, zrobić coś dla drugiego bez własnej korzyści, za nic ?
8. Miłość nie unosi się gniewem
Czy udowadniałem komuś, że mam rację krzykiem, złością, negatywnymi emocjami, kłótnią, zdenerwowaniem ? Czy umiem panować nad sobą ? Czy cieszę się, że wygarnąłem komuś całą prawdę?
9. Miłość nie pamięta złego
Czy chowam do kogoś urazy, nienawiść ? Czy staram się zawsze z serca przebaczyć ?
10. Miłość nie cieszy się z niesprawiedliwości
Czy umiem współczuć komuś, gdy dzieje się mu niesprawiedliwość w pracy, w szkole, w domu ? Czy staram się upomnieć z miłością tego, kto jest niesprawiedliwy ?
11. Miłość współweseli się z prawdą
Czy kłamię i to jest mój styl bycia ? Czy w swoim środowisku bardziej się liczy dla mnie dobry wizerunek firmy, szefa, mój osobisty niż prawda ? Czy umiem przyznać się do błędów, pomyłek, grzechu, zła ?
12. Miłość wszystko znosi
Czy potrafię znosić wady, przywary, niedoskonałości innych ? Czy może od razu wytykam błędy i nie umiem się pohamować od bezdusznego perfekcjonizmu ?
13. Miłość wszystkiemu wierzy
Czy umiem zaufać komuś, kto na to zasłużył ? Czy może jestem bardzo nieufny, nieustannie podejrzliwy ?
14. Miłość we wszystkim pokłada nadzieję
Czy widzę wszystko w czarnych kolorach ? Czy popadam w rozpacz, zniechęcenie, rezygnację ? Czy staram się w Bogu i ludziach złożyć swoją nadzieję ? Czy staram się zaufać Bożej Opatrzności ?
15. Miłość wszystko przetrzyma
Czy staram się przetrwać kryzysy, trudne chwile, kłopoty, problemy ? Czy staram się wytrwać mimo wszystko w miłości, wierności, łasce Bożej, w pozytywnym nastawieniu wobec bliźnich ?
16. Miłość nigdy nie ustaje
Czy staram się kochać do końca ? Czy szczytem moich myśli nawet najczarniejszych są zawsze słowa : jak kochać, jak miłować w tej sytuacji, jak pozostać w miłości ? Czy często wobec braku efektów rezygnuję z miłości ?

Opracował : ks. Krzysztof Skowroński

Biuro parafialne

Poniedziałek: 16.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 11.00
Środa: 9.00 - 11.00
16.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 11.00
Piątek: 16.00 - 18.00
Tel.: 61 823 35 87
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Słowo z ambony

posluchaj

Historia parafii

Św. Stanisław Kostka

Katecheza przedmałżeńska

 

Duszpasterstwo Akademickie

Czasopismo

 

Rachunki sumienia

Msze Święte

W niedziele
7.30, 9.30
9.45  w kaplicy (dla małych dzieci)
11.00 (z udziałem dzieci)
12.30, 15.00
17.00 (z udziałem młodzieży)
18.30, 20.00 (akademicka)

w lipcu i sierpniu
7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30, 20.00

W dni powszednie
7.00, 8.00, 18.30

Sakrament pokuty

Podczas każdej Mszy świętej

Pierwszy piątek miesiąca
7.00 – 19.15

Nabożeństwa

Eucharystia

Pisać Ewangelię życiem

Strefa modlitwy

popros omodlitwe

Radio Emaus

emaus